Medeniyetin Beşiği Hatay İlinin Lezzetleri, Şef Umut Karakuş Yorumuyla Yeniden Hayat Buluyor...

UNESCO Hatay Gastronomi Evi; Hatay’ın UNESCO gastronomi ağına dahil edilmesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından ilin tarih ve kültür zenginliği ile harmanlanmış lezzetlerini tanıtmak amacıyla açılmıştır.

Medeniyetler beşiği Hatay’ın lezzetlerini birçok ilde tanıtmak hedefi ile çıktıkları bu yolda farklı şehirlerde çeşitli işbirliklerine imza atan marka hedefleri çerçevesinde ise; bu topraklarda doğmuş, bu kültürle harmanlanmış ve bu geleneklerle yetişmiş bir şef olan Umut Karakuş ile buluştular. Anadolu’nun kadim reçetelerini yeniden yorumlayıp çok özel lezzetlere imza atan Umut Karakuş, kendisini Türk mutfağına adayan bir şef. Fince’de “Göç” anlamına gelen Muutto Anatolian Tapas Bar’ın Galataport şubesinde Anadolu mutfağını dünyaya yeni bir dille anlatan ödüllü şef Umut Karakuş yorumuyla 2 ara sıcak, 5 meze, 1 salata, 1 ana yemek ve 1 tatlıdan oluşan Hatay yemekleri menüsü davetlilerin beğenisine sunuldu. 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş’ın katılımı ile gerçekleşen davette menü çok beğenildi. Başkan Savaş, şehrin, içeriği yüzyıllara dayanan gastronomisinin sadece yemeklerini değil, tüm ilçelere yayılmış, Türkiye’yi doyuran ürünlerini tanıtmak için çalıştıklarını vurguladı.

Savaş, "Hatay mutfağımız, yüzyıllardır topraklarında ağırladığı medeniyetlerin eşsizizlerini taşıyan, nadide lezzetlerin ve köklü kültürünün rayihasını içinde barındıran bir mutfaktır. Bu güzel tatlarla tanışmak ve unutamayacakları bir lezzet deneyimi yaşamak isteyen herkes için Muutto Anatolian Tapas Bar doğru bir adres" diye konuştu. 

Hatay ilinin esnafından tedarik edilip getirilen malzemelerle pişirilen menüde; Oruk, Tepsi Kebabı, Humus, Zahter Salatası, Antakya Kısırı, Abagannuş, Bakla Ezmesi, Bezirgani, Öcce ve Bal Kabağı Tatlısı yer alıyor. 16-22 Ocak tarihleri arasında Hatay lezzetlerini Şef Umut Karakuş yorumuyla deneyimlemek isteyenler Muutto Anatolian Tapas Bar’ın Galataport şubesine uğrayabilirler.

www.muutto.com.tr

MuuttoGalataport / Muutto Fişekhane

@muuttoanatoliantapasbar

Ayrıntılı Bilgi İçin: Gonca Yavaşça Sohtorik gonca@goncasohtorik.com   

hatay   yemek   unesco