Karışık Tekniklerin Soyut Buluşması...

Londra'da 3 bin 700 sanat galerisinin bulunduğu Bath Kasabası'ndaki portre galerisi Portart’ın dikkatini çeken ve burada halen eserleri sergilenen resim sanatının usta ismi Serdar Okan, kendisi gibi başarılı bir ressam olan oğlu Reha Burak Okan ile birlikte çok özel bir sergide buluşuyor. Baba-oğul Okanlar, karışık bir teknik uyguladıkları eserlerini Galata’da Next Pera Art Gallery’de sanatseverlerle buluşturuyor.

1980-1990 yılları arasında figüratif tarzda, renklerin boyalarla yarattığı kompozisyonları sert konturlarla estetiksel bir düzlemde sunan Serdar Okan, 2000'li yıllarda ise geniş yüzeylerden oluşan canlı renklerin spontane geçişleriyle dengeyi sağlarken yarattığı renk karmaşasındaki estetik hayalgücünün soyut izdüşümünü yakalamaktadır. Sanatçı, her birinin bir tümevarım olduğunu söylediği ve kolaj tekniğini kullandığı son eserlerinde ise tuval üzerine ahilik, cam, kum ve özellik araştırıp titizlikle aldığı kumaşları kesip parçalayarak karışık bir teknik uygulamakta. Ağırlıklı olarak göz ve portre çalışmaları yapan Serdar Okan, resimlerinde insan psikolojisini ve ruhunu irdeledi. Genellikle soyut tarzdaki eserlerinde canlı renkleri ve sert konturları kullandığı görülmektedir.

Aynı zamanda içmimar ve fotoğraf sanatçısı da olan Reha Burak Okan ise, İstanbul’a sevdasıyla başlayan resim sanatında büyük ilerleme kaydetmesine neden olmuştur. 2015 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra mimari açıdan İstanbul fotoğrafları çekmeye başlayan Okan, aynı dönemde resim sanatına da yöneldi. Eserlerinde daha çok soyut çalışmalara yer vermeye başlayan Okan, tuval üzerine akrilik çalışmakta ve karışık teknikler ile renklerin birbirlerine geçişini daha canlı yapmaktadır. Çektiği fotoğrafları tablolarında da kullanan Reha Burak Okan, hislerini dinamik bir renk ve leke dili kullanarak tuvallerine aktarmaktadır.

Serdar Okan kimdir?

1958 yılında Samsun’da doğan Serdar Okan, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yüksek Resim Bölümü’nü bitirdi. Sanatçı beş yıl süren eğitimini Prof. Özdemir Altan Atölyesi'nde tamamladı. Ayrıca yan ve mecburi seçmeli bölüm olarak da Resim Restorasyonundan 1984 tarihinde mezun olarak sertifikasını aldı.

İlk sergisini Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde açan sanatçı, yıllarca yaptığı göz ve portre çalışmalarıyla insanın derinlerindeki ruhu ve psikolojiyi araştırdı. Londra'da 3 bin 700 sanat galerisinin bulunduğu Bath Kasabası'ndaki portre galerisi Portart’ın dikkatini çekti. Halen eserleri bu galeride sergilenmektedir.

Çalışmalarını halen İstanbul'daki atölyesinde sürdüren sanatçının yaptığı iki adet Bath Lordu Alexander Thynee’nin portresi, Şato Müze’de (Longleat House) sergilenmektedir. Bath'da yaşayan Sylvana Henriquez (İlk siyahi James Bond Güzeli) sanatçının sekiz eserini satın almış ve ayrıca kendi portresini yaptırmıştır.

Serdar Okan’ın sergileri:

2007 yılında Taksim The Marmara'da kişisel sergi.

2008 yılında ise Pera The Marmara'da kişisel sergi.

2010 yılında ise Stüdyo Tophane RTI kişisel sergi.

2011 yılında Asmalı Sanat Galerisi kişisel sergi.

2011 yılında Moda Seher Sanat Galerisi kişisel sergi.

2012 yılında İstanbul Doku Sanat Galerisi kişisel sergi.

Reha Burak Okan kimdir?

1987 yılında İstanbul’da doğan Burak Okan, İstanbul Aydın Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık bölümünden 2015 yılında mezun olmuştur. Okan’nın İstanbul’a olan sevgisi onu Mobil Fotoğrafçılık ile ilgilenmeye itmiştir. Mimari açıdan İstanbul’un fotoğraflarını çeken sanatçı, aynı zamanda çektiği fotoğrafları tablolarında da kullanmaktadır. Niş Art Gallery’de 2016 yılında fotoğraf sergisi düzenleyen sanatçı, eserlerinde daha çok soyut çalışmalara yer vermekte, tuval üzerine akrilik çalışmakta ve karışık teknikler ile renklerin birbirlerine geçişini daha canlı yapmaktadır.

Bugüne kadar eserleri ile İstanbul’da ve Bodrum’da karma sergilere katılan sanatçı, Mart 2021 yılında Nişantaşı’nda Next Art Gallery’de babası Serdar Okan ile birlikte “Okanlar” adında açtıkları baba-oğul sergisinden sonra, Temmuz 2021 yılında Balaban Galerisi ile birlikte Bodrum Sanat & Antik Fuar’ına katılmıştır. Reha Burak Okan, son zamanlarda online müzayedelere ve karma sergilere katılmaktadır.

 

 

 

sergi   resim   rehaburakokan   serdarokan