Çöl Saatleri- Namibya: Sara Rodrik'in 20 Yıllık Fotoğrafçılık Yolculuğu, Zengin Ve Benzersiz Bir Sergiyle G-Allery Rooms'da Büyük Bir İlgi İle Başladı...

Sara Rodrik, 20 yıllık kusursuz fotoğrafçılık kariyerini yansıtan enfes bir sergiyle karşınızda: "Çöl Saatleri- Namibya." Bu unutulmaz sergi, çeşitli medeniyetlerin, farklı geleneklerin ve benzersiz yaşam tarzlarının bir araya geldiği Namibya'nın gizemli dünyasını gözler önüne seriyor.

Sara Rodrik-İzzet Keribar-Lilette Toledo-Zeynep Bilgin-Ebru Kohen-Cem Boyner-Ümit Boyner

Sara Rodrik’in sergi açılışına serginin ve kitabın oluşumunda büyük emeği olan İzzet Keribar ve Lilette Toledo’nun yanı sıra Cem-Ümit Boyner, Ebru Kohen, Mine Narin, Siren Ertan, Nil Bentürk Uyguner, Okşan Bozkır Mirap, Rosella Karabacak, Rifat-Renee Saban, Nedim Saban, Ahmet Sarper, Zeynep Bilgin ve Gülden Büyükuçak gibi dostları da katıldı.

Çöl, dört bir yanı kumlarla çevrili ada. Yalnız kalmak isteyenlerin, gönüllü sürgünlerin, masal kahramanlarının sığınağı... Bir fotoğraf makinesinin vizöründe, bitkilerden hayvanlara kadar yaşayan tüm canlılar kardeş oluyor. Ne katlanılmaz sıcağı ne dondurucu soğuğu ne de adını bilmediğimiz canlıları bizim için bir tehdit değil. Tedirginlik, tarifsiz bir huzura bırakıyor yerini.

Sara Rodrik, karşısına geçip dikkatle izlediği, adına çöl dediğimiz bu olağanüstü doğa parçasını, özenli fotoğraflarıyla zengin bir vahaya dönüştürüyor. Öğrencilerinin gelişimini sabırla izleyen bir öğretmen gibi, elindeki fotoğraf makinesi ile Namib Çölü’nün hal ve gidiş notlarını veriyor. Sara Rodrik, yirmi yılı bulan fotoğraf uğraşısında, daha önceki tüm coğrafi deneyimlerinin tecrübesiyle “Çöl”ün gizli dilini çektiği fotoğraflar aracılığıyla bizlere tercüme ediyor. Sadece fısıldadıklarını değil, çölün bir imge olarak var oluşunu da sorguluyor. Doğanın görkemi karşısında insanın duruşunu yeniden belirliyor. Çölün sonsuzluğunu ve kendine özgü estetiğini, tıpkı Bach’ın Goldberg Çeşitlemeleri’nde olduğu gibi hem birbirine benzeyen hem de kendine özgü nüanslarıyla birbirinden ayrılan bir bütünlük içinde fotoğraflarına taşıyor. Işık ritmi oluyor fotoğrafın, kompozisyon ise melodiyi oluşturuyor. Kumlar, rüzgârın isteklerine koşulsuz boyun eğiyor. Geçmişte kumun altında kalan, ileride üstüne gelecek ve bugün yanından geçmekte olan tüm uygarlıkları aynı anda çerçevesine sığdırmak istiyor.

Sara Rodrik'in 4. Sergisi olan "Çöl Saatleri-Namibya" sergisi, Namibya'nın mistik atmosferinde, bu benzersiz sanat yolculuğunu birlikte keşfetmek üzere 31 Aralık tarihine kadar G-Allery Rooms'da sanat tutkunlarını bekliyor.

Sergiden elde edilen tüm gelir Tohum Otizm Vakfı'na bağışlanacak.

Adres: Firuzağa Mah. Cukurcuma Cad. Hacı Osman Çıkmazı No:5 Art Apt. Beyoğlu/İstanbul 02122436622 / info@g-artgaleri.com / www.g-artgaleri.com

Harita: https://goo.gl/maps/chXZRbDQPpaWaNGP6

 

 

 

 

sararodrik   çölsaatlerinambiya   sergi