Ali Tufan Koç’tan Söyleşiler Kitabı...

Ali Tufan Koç, gazetecilik kariyeri boyunca bir araya geldiği 45 dünyaca ünlü ikonik isimle gerçekleştirdiği söyleşilerin hikâyeleştirilmiş ve uzun versiyonlarını “Söyleşiler Kitabı”nda bir araya getiriyor. Kitapta dünyanın kültür, sanat, edebiyat gibi alanlardan pek çok ismin ilham veren cümleleri bugüne taşınıyor.

Hayata, aşka, ölüme, iyiliğe ve geleceğe dair merak edilen sorular üzerine kurulu zamansız söyleşilerden oluşan kitap, aynı zamanda söyleşi sanatının inceliklerine dair ipuçları, sorular üzerine kurulu bir hikâye anlatım tekniğine dair örnekler ve “yeni gazetecilik” anlayışına dair yaklaşımlar içeriyor.

Ali Tufan Koç’un “Söyleşiler Kitabı”nda Philippe Petit ‘cesareti ve korkuların üzerine yürüyebilmeyi’; George Clooney ‘pişmanlıklara farklı bir gözlükle bakabilmeyi’; Salman Rushdie ‘evin aslında ne demek olduğunu’; Marina Abramović ‘gözü karalığı’; Karl Ove Knausgård ‘kendine dürüst olabilmeyi’; Stefan Sagmeister ‘çıplaklığın doğasını’ anlatıyor.

Okuyucuya söyleşiler aracılığıyla birçok duyguyu ve fikri anlatan kitap, ölüm korkusuyla barışmayı Paul Auster’dan; akla düşen her fikrin bir yaşama hakkı olduğunu David Lynch’ten; çocukluk anılarına yaratıcı bir biçim vermeyi Massimo Bottura’dan esinlenerek, farklı yaklaşımlar ve bakış açıları sunuyor.

Söyleşiler arasında yer alan 102 yaşındaki moda ikonu Iris Apfel, hayatın mizah anlayışını; artırılmış gerçeklik teknolojisinin mucidi Jaron Lanier, toplumun “gereksiz abartmalarını”; usta aktör Harvey Keitel şükretmenin gücünü; astrofizikçi Neil deGrasse Tyson “hem ufak bir karınca hem koca bir evren” olduğumuzu bizlere hatırlatıyor.

Söyleşi okumanın farklı güzelliklerini hatırlatan, alternatif “okuma niyetleri” sunan kitabın ortaya çıkışını Ali Tufan Koç şöyle özetliyor: “En büyük şansım, bu kitapta okuyacağınız söyleşiler için bir araya geldiğim onlarca ismin, genelde yeni çıkan bir film, bir albüm, bir kitap ya da bir konferans bahanesiyle buluşmamıza rağmen, sohbeti daha zamansız sulara ve konulara çekmeye dünden razı olmalarıydı. En güzel kısmıysa, kimsenin bu söyleşilere ‘hayat dersi’ vermek ya da ‘altın öğüt’ yumurtlama amacıyla oturmamasıydı. Belki de bu yüzden, bu söyleşiler, daha ‘zamansız’ bir formatta saklanmayı, en azından bunun için bir şansı hak ediyorlar…”

Yayın Tarihi: 28 Kasım Salı

Kitap Künyesi

Ali Tufan Koç Söyleşiler Kitabı: Aşk, Ölüm, Umut, Korku, İyilik, Şüphe, Gelecek Ve Diğer Mühim Konular Üzerine 673 Soru

584 sayfa, Ofset Yayınları, Sert Kapak, Kasım 2023

Yazar Fotoğrafı: Alessio Boni

YAZAR HAKKINDA

ALİ TUFAN KOÇ

Gazeteci-yazar, yayıncı, medya girişimcisi ve marka strateji uzmanı. Gazeteciliğe, 19 yaşında, Tempo dergisinde muhabir olarak başladı; Milliyet, Radikal ve Cumhuriyet’te popüler kültür ve şehir hayatı üzerine yazdığı köşe yazıları ve makalelerle devam etti. GQ Türkiye’nin kurulma aşamasında ve Hürriyet Hafta Sonu eklerinde konular editörü olarak görev aldı; aynı yayınlarda haber dosyalarına, gündem ve kapak söyleşilerine imza attı. 2018'de, New York'un bağımsız yayın yapan kültür ve yemek dergisi SUMAC'ı kurdu ve İngiliz Monocle dergisi tarafından “üstün fikirleriyle yemek endüstrisini değiştiren ve değişime zorlayan yenilikçi düşünür ve girişimcilerden biri” olarak gösterildi. Deneysel novella türünde ilk kitabı “Kimse Ölmez Bu Şehirde”, Ocak 2019’da yayınlandı. Bir dönem GQ Türkiye’nin Genel Yayın Yönetmenliğini, Vogue Türkiye’nin Yayın Direktörlüğünü yürüttükten sonra, 2023’te, “yeni nesil yayıncılık” anlayışına yönelik çözümler, ürünler ve tasarım modelleri üreten, topluluk odaklı global medya girişimi Cheer Media’yı kurdu. Yaratıcı hikâye anlatımı ve modern hayatı daha yaşanılır kılabilmeye dair İstanbul ve New York'ta atölye ve konuşmalar düzenliyor. Köşe yazarlığına, Gazete Oksijen’de, “New York’tan Mektuplar” yazılarıyla devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

alitufankoç   kitap