Kundura Hafıza Çocuk Atölyeleri’nde Sömestr Eğlencesi Başlıyor...

Kundura Hafıza’nın büyük ilgi gören çocuk atölyeleri sömestre özel bir programla 21 Ocak Cumartesi günü Beykoz Kundura’da başlıyor.

Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma ve Qbicart Disiplinlerarası Sanat Okulu işbirliği ile hazırlanan atölyeler, disiplinlerararası yöntemleri ve interaktif uygulamaları kullanarak çocuklarda yaratıcılığı ve tarih bilincini uyandırmayı amaçlıyor. Sümerbank Deri ve Kundura Sanayi Müessesesi’nin tarihinden ve üretim sürecinden yola çıkarak tasarlanan atölyelerin ilki, Fabrika’da üretilmiş ayakkabı modellerinden ilhâm alarak tasarlanan “Ayakkabımı Tasarlıyorum” olacak ve çocuklar, bir ayakkabının geçmişteki üretim aşamalarını öğrenirken, bir yandan da kendi ayakkabılarını tasarlayacaklar. Atölye programında ayrıca, 29 Ocak Pazar günü “Kabakçık Günü” yaşanacak. Bu özel günde çocuklar, Kundura Sinema’da ödüllü animasyon filmi “Ma Vie De Courgette / Kabakçığın Hayatı”nı izleyecek, film okumasına katılacak ve sonunda kendi stop motion filmlerini çekecekler. 5 Şubat’a dek Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşecek Kundura Hafıza Çocuk Atölyeleri için sınırlı sayıda biletler beykozkundura.com adresinden satın alınabilir.

Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından Beykoz Kundura’nın arşiv ve araştırma merkezi Kundura Hafıza’nın düzenlediği çocuk atölyeleri, 2023 sömestr dönemine özel bir programla 21 Ocak’ta başlıyor. 

Disiplinlerararası ve interaktif

Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma ve Qbicart Disiplinlerarası Sanat Okulu ortaklığında hazırlanan atölyeler, disiplinlerararası yöntemleri ve interaktif uygulamaları buluşturuyor. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Sanayi Müessesesi’nin tarihinden ve Fabrika’daki üretim sürecinden yola çıkarak hazırlanan atölye programı, çocuklarda yaratıcılığı ve tarih bilincini uyandırmaya yönelik kurgulandı. 

Özgün içerikleriyle eğlenceli ve ilhâm verici bir saat yaşatacak atölyeler, Qbicart Disiplinlerarası Sanat Okulu eğitmenleri eşliğinde yapılacak ve hafta sonları Beykoz Kundura’da gerçekleşecek programda; “Bavulumdaki Anılar”, “Neşeli Ayakkabılar”, “Makinemi Yaptım, Fotoğrafımı Çektim” ve “Kolajla, Afişini Tasarla” adlı atölyeler, 6-9 yaş grubuna yönelik düzenlenecek. 

29 Ocak’ta ‘Kabakçık Günü’

Atölye programında ayrıca, 29 Ocak’ta “Kabakçık Günü” yaşanacak. 9-12 yaş grubuna açık olacak bu özel günde çocuklar, Kundura Sinema’da ödüllü animasyon filmi “Ma Vie De Courgette / Kabakçığın Hayatı”nı izleyecek ve ardından filmin hikâyesinin onlarda bıraktığı duygu ve düşünceler üzerine sohbet edecekler. Daha sonra atölye alanına geçecek minik katılımcılar, oyun hamurlarıyla yarattıkları karakterlerle kendi stop motion filmlerini çekecekler.

İsviçreli animasyon yönetmeni Claude Barras’ın yönettiği ve Fransız yazar Gilles Paris’in ‘Autobiographie d’une Courgette’ adlı romanından uyarlanan “Kabakçığın Hayatı” (2019), Kabakçık (Courgette) lakaplı dokuz yaşındaki Icare’ın annesini kaybettikten sonra bırakıldığı yetimhanede yaşadıklarını ve buradaki diğer çocuklarla kurduğu dostluğu konu alıyor.

Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma ile Qbicart Disiplinlerarası Sanat Okulu ortaklığında hazırlanan ve Beykoz Kundura’da gerçekleşecek atölyelerin biletleri 150 TL olacak ve beykozkundura.com adresinden satın alınabilecek.

 

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com

Beykoz Kundura: Yalıköy, Süreyya İlmen Cd. No:1, 34820 Beykoz/İstanbul

Biletler: beykozkundura.com

KUNDURA HAFIZA ÇOCUK ATÖLYELERİ

2023 Sömestr Özel

21 Ocak - 5 Şubat 2023

Yer: Beykoz Kundura 

Yalıköy, Süreyya İlmen Cd. No:1, 34820 Beykoz/İstanbul

Biletler: 150 TL - beykozkundura.com

 

Eğitmenler: Derya Uyar Demir, Ecem Akın Hekimoğlu, Esra Nur Kerim, Gizem Ulufer

21 Ocak 2023, Cumartesi | 14:00

AYAKKABIMI TASARLIYORUM (6-9 yaş)

Kundura Hafıza’nın sergisinde gördüğümüz 5 farklı formu (ayakkabı, dikiş makinası, cüzdan, ayakkabı taşınan kutular vb.) seçecek, seramik çamuru kullanarak bu formları 3 boyutlu hale getirip birleştirecek ve kendi tasarımımız olan soyut ayakkabı heykellerimizi yapacağız.

22 Ocak 2023, Pazar | 14:00

BAVULUMDAKİ ANILAR (6-9 yaş)

Kundura Hafıza sergisini gezerken dinlediğimiz hikâyelerden ilhâmla, kendi tasarladığımız kocaman bavulların üzerine ailelerimizin ve anılarımızın resimlerini çiziyor, boyuyoruz.

28 Ocak 2023, Cumartesi | 14:00

NEŞELİ AYAKKABILAR (6-9 yaş)

Kundura Hafıza arşivinde bulunan ayakkabı modellerinden ilhâm alarak, bir ayakkabının üretim sürecine ve bu üretim sürecindeyken fabrika içinde yaşananlara odaklanacağız. Tasarımın ne demek olduğunu ve hangi yöntemlerle yapıldığını konuşacak ve ardından, hepimiz fabrikada birer tasarımcıya dönüşüp kendi ayakkabılarımızı tasarlayacağız.

29 Ocak 2023, Pazar 

13:00 (Gösterim), 14:10 (Film Okuma Atölyesi), 14:45 (Stop Motion Atölyesi)

KABAKÇIK GÜNÜ (9-12 yaş)

Minik katılımcılar ilk önce, Kundura Sinema’da ödüllü animasyon filmi MA VIE DE COURGETTE / KABAKÇIĞIN HAYATI’nı izleyecek ve ardından filmin hikâyesinin onlarda bıraktığı duygu ve düşünceler üzerine sohbet edecekler. Daha sonra çocuklar, oyun hamurlarıyla yarattıkları karakterlerle kendi stop motion filmlerini çekecekler.

4 Şubat 2023, Cumartesi | 14:00

MAKİNEMİ YAPTIM, FOTOĞRAFIMI ÇEKTİM (6-9 yaş)

“Anıları nasıl kayderiz” sorusunun peşine düşeceğimiz bu atölyede, Kundura Hafıza’nın sergisinde karşımıza çıkan fotoğrafları ve bu fotoğrafların bizde uyandırdığı duyguları konuşacağız. Ardından, kendi fotoğraf makinamızı tasarlayacak ve sergi sonrası hafızamızda kalan şeylerin fotoğraflarını çizerek ‘çekeceğiz’.

5 Şubat 2023, Pazar | 14:00

KOLAJLA, AFİŞİNİ TASARLA (6-9 yaş)

Sümerbank’ın ünlü afişlerinden ilhâmla hazırlanan bu atölyede, İhap Hulisi, Hayrettin Çizer gibi Türkiye grafik sanatının üstatlarının elinden çıkma afişlere yakından bakacak ve kullanılan kolaj tekniğinden de faydalanarak kendi afişlerimizi tasarlayacağız.

KUNDURA HAFIZA ARŞİV VE ARAŞTIRMA: 2015’te başlayan ve sözlü tarih anlatılarının yanı sıra yaptığı araştırmalarla genişleyen Kundura Hafıza Arşivi’nin yaratıcıları tarafından kurulan Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma; Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Sanayi Müessesesi’nin bir kültür mirası olarak korunmasına yönelik, farklı disiplin ve yöntemleri kullanarak yaratıcı alanlar açmayı amaçlıyor. Sergi, atölye ve yayın çalışmaları için zengin bir kaynak oluşturan dernek, araştırmacılara ve sanatçılara yönelik destek programları da sunacak. Beykoz Kundura’nın tarihiyle daha dinamik bir ilişki kurabilmeyi ve bu miras alanının kültürel ve sosyal hayatını yeniden zenginleştirmeye yönelik çalışmalar yapmayı hedefleyen Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma; 200’e yakın söyleşi, 2000’e yakın fotoğraf ve yüzlerce belge, ambalaj kâğıdı, gazete kupüründen oluşan arşivini de güncelleyerek geliştirmeye devam ediyor. beykozkundura.com/kundura-hafiza

QBİCART DİSİPLİNLERARASI SANAT OKULU Qbicart, Mezopotamya topraklarında doğan ve Dünya’ya kısa zamanda yayılmayı başarmış, çevrimiçi ve yüz yüze disiplinlerarası biricik sanat atölyesi, müze atölyesi ve projeler gerçekleştiren, her koşulda çözüm üretebilecek şevk ve çevikliğe sahip, birbirinden beslenerek büyüyen ve üreten dinamik bir topluluğun olduğu disiplinlerarası sanat okuludur. 2013 yılında 1 çocuk ve 1 sanatçı olarak buluşup resim yapmaya başladığımız bu hikâye, şu an 447 çocuk, 12 sanatçı ve Felsefe, Satranç, Bilim, Robotik Kodlama, Ses Oyunları, Müze, Drama, Sürdürülebilir bir çok atölye modeli gibi farklı disiplinlerin uzmanlarından oluşan bir yapı ile büyümeye devam ediyor. qbicart.com

kundurahafıza   çocuk   atölye