‘Karantina Günlerinde Sokaktaki Dostlarımızı Unutmayalım’

Kosif Ailesi’nin genç ve başarılı ismi Emir Kosif, dünyanın dört bir yanındaki sokak hayvanlarının portrelerini karelediği fotoğraf sergisini koronavirüs salgını nedeniyle ertelediğini duyurdu.

 

Sokak hayvanları için çağrıda bulunan İş insanı Emir Kosif, “Maalesef ertelemek zorunda kaldığımız fotoğraf sergimizin temel amacı, birlikte yaşadığımız, aynı sokaklarda gezdiğimiz can dostlarımıza dikkat çekmek ve onların hayat standartlarını yükseltecek katkılar sağlamak. Dünyamız normale döndükten sonra en kısa sürede sergimizi yeniden planlayacağız. Bu süreçte bizlere ihtiyaç duyan dostlarımızı unutmayalım. Kapımızın önüne koyacağımız su ve bir kap mama onların hayatını kurtaracaktır” ifadelerini kullandı.

İş dünyasının tanınan ismi iş insanı Emir Kosif, dünyanın dört bir yanındaki sokak hayvanlarını objektiflerle buluşturduğu fotoğraf sergisini erteleme kararı aldığını duyurdu. 2019 yazında başlayan projede yer alan fotoğraflar, Bağdat Caddesi’nde bulunan Kosifler Oto şubesinde sergilenecekti.

Sergisini ertelemek zorunda kalan Emir Kosif, “Maalesef ertelemek zorunda kaldığımız fotoğraf sergimizin temel amacı, birlikte yaşadığımız, aynı sokaklarda gezdiğimiz can dostlarımıza dikkat çekmek ve onların hayat standartlarını yükseltecek katkılar sağlamak. Dünyamız normale döndükten sonra en kısa sürede sergimizi yeniden planlayacağız. Bu süreçte bizlere ihtiyaç duyan dostlarımızı unutmayalım. Kapımızın önüne koyacağımız su ve bir kap mama onların hayatını kurtaracaktır” şeklinde konuştu.

Hobi olarak başladığı fotoğrafçılıkta profesyonelleşti

Yaklaşık 12 yıldır fotoğrafçılıkla ilgilendiğini belirten Emir Kosif, “Hobi olarak başladığım fotoğrafçılıkta profesyonelleştiğimi söyleyebilirim. Kadrajımda genellikle önceliği sokak hayvanlarına veriyorum. Onların doğallığı ve masumiyeti fotoğrafa çok şey yansıtıyor” dedi.

‘2019 yazından beri sergiye hazırlanıyoruz’

Sokak hayvanlarının portrelerinden oluşacak fotoğraf sergisi fikrinin 2019 yazının sonlarına doğru oluştuğunu belirten Emir Kosif, “Açıkçası projenin fikri 2019 yazının sonuna doğru oluştu ve sürekli daha iyisi olsun telaşı, heyecanı ile Nisan 2020'ye kadar ertelendi. Maalesef hem ülkemizde hem dünyada çok sayıda can kaybına sebep olan bu salgın sebebiyle bir kez daha ileri bir tarihe ertelenmek durumunda kaldık. Hayat normale döner, dönmez sergimizi yeniden hayata geçireceğiz” diye konuştu.

‘Sergiden elde edilen gelirler sokak hayvanlarına bağışlanacak’

Sergiden elde edilen gelirin sokak hayvanları için kullanılacağının altını çizen Emir Kosif, “Sergimizde, 60-70 adet eser sergilemeyi düşünüyor ve Kosifler Oto Bağdat Caddesi'nde açmayı planlıyoruz, buna ek olarak sokak hayvanları ve hayvan hakları için mücadele eden tüm sivil toplum örgütlerinden gelecek alternatif etkinlik tekliflerine de açığız. Yeter ki elde edeceğimiz gelir dostlarımız için kullanılsın. Çarşamba-Pazar olmak üzere 5 gün boyunca sergiyi açık tutmayı düşünüyoruz. Sergi sona erdikten sonra eserler İstanbul1881'de ve web sitesinde sergilenmeye ve satılmaya yıl boyunca devam edecek. Yani can dostlarımıza destek vermeye ve buna vesile olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Karantina günlerinde sokak hayvanlarına sahip çıkmalıyız’

Karantina günlerinde sokak hayvanlarının bizlere her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu belirten Emir Kosif bu konuda yardım etmek isteyenlere, “Huysuz İhtiyar Hayvan ve Çevre Aktivistleri Derneği yaklaşık 11 yıldır Beykoz Orman bölgesindeki 1.100 tane sahipsiz can dostumuzu aşevlerinde yaptıkları ıslak mamalar ve ayrıca kuru mamalarla bizzat besliyor. Evde kalmaya özen gösterdiğimiz bu günlerde can dostlarımızın bizlere çok daha fazla ihtiyacı var. Huysuz İhtiyar da bu konuda üzerine düşeni yapıp, İstanbul'daki birçok farklı bölgede toplam 2.500-3.000 civarı canı besliyor. Şahsen Huysuz İhtiyar'a destek olarak bu canlarımıza can katmayı çok etkili ve yerinde buluyorum” önerilerinde bulundu.

20’li yaşlarından beri sokaktaki dostlarımızla ilgilenen Emir Kosif’in 10 yaşında bir de köpeği bulunuyor.

Karantina Günlerinde Sokaktaki Dostlarımızı Unutmayalım   Emir Kosif