KADUM Ve Artkolik İşbirliğinde Kadınlar Sanat Yoluyla Toplumdaki Güçlü Konumlarını Hatırlıyor...

Çankaya Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KADUM), Artkolik'le işbirliği içerisinde, “Sanat Tarihinde Kadın Sertifika Programı”nı başlatıyor.

20 Mayıs-13 Haziran 2024 tarihleri arasında, seçkin eğitmenler eşliğinde yapılacak çevrimiçi eğitimlerin, son ders ve final programı, 13 Haziran’da Nurol Holding ev sahipliğinde, Sheraton Ankara Otel’inde, şık bir davet eşliğinde gerçekleşecek.

Kapanış programında katılımcılara sertifikaları KADUM Direktörü Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu tarafından takdim edilip, Nazlı Keçili’nin Zorlu PSM’de gerçekleştirmekte olduğu Artkolik Buluşmaları, Ankara’da ilk kez, global çapta takdir edilen sanatçımız Murat Karahan’ın katılımıyla yapılacak ve sanatçının ilham veren hikayelerini dinleme, kendisiyle buluşma fırsatı yakalanırken, bir çay daveti de sunulacaktır. Kapanış davetinde, Tohumluk Vakfı’nın tümü kadın sanatçılardan oluşan ‘Sandıktan Sanata’ karma resim sergisindeki kadın emeğiyle oluşturulan eserler de sergilenecek, eğitimin katılımcısı kadınlar, bu sergiyi gezerek kadınların sanattaki güçlü varlığına bizzat tanıklık etmiş olacaklardır.

Ankara'da bu kapsamda bir etkinliği ilk kez düzenleyerek, akademi, kadın ve sanat üçlüsünü buluşturmanın heyecanını yaşayan KADUM Direktörü Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu, "Kadınlar sıraüstü zor koşullara rağmen kendi hikayelerini tarih boyu yazdılar, ancak toplumun ataerkil kodları, bunu büyük ölçüde görünmez kıldı. Bu görülemezliğin en büyük tartışma alanlarının başında da sanat geliyor. Düzenlediğimiz eğitim programıyla, kadınların yaratıcı, sanatçı özlerini hatırlamaları, güçlü konumlarını yeniden idrak etmeleri noktasında katkı sağlayabilmekten heyecan duyuyoruz." ifadelerinde bulundu. Artkolik kurucusu Nazlı Keçili ise, yeni başlayacak sertifika programıyla ilgili "2012 yılından bu yana sanat, eğitim ve iletişim projeleri ile çok yönlü kültür sanat çalışmaları üreten Artkolik Sanat ve Eğitim Platformu; sanat sertifika eğitimlerine bir yenisini daha ekledi. Çankaya Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KADUM) ile ortak gerçekleştirdiğimiz Sanat Tarihinde Kadın Sertifika Programı, sanat tarihinde kadını tüm yönleriyle tanımamızı ve kadın sanatçılarımızın yaşadıkları zorlukları, kolaylıkları, ilhamlarını ve kadının sanattaki önemini detaylarıyla inceleyeceğimiz hızlandırılmış ama çok kapsamlı bir proje. Sanat tarihinde kadın konusunun, mesleği ne olursa olsun her kadının bilgi sahibi olması gereken bir alan olduğunu düşünüyorum." dedi.

Program hakkında detaylı bilgi ve kayıt için https://sedambasvuru.cankaya.edu.tr/Account/Register adresini ziyaret edilebilir.

kadum   artkolik   sanat