Alaçatı’nın En Yenisi: Lübnan Mutfağının Gerçek Temsilcisi “El Yar” Bir Alaçatı Klasiği Olmaya Geldi...

Limon Köyiçi’nin başarılı işletmecisi Yasin Becek, Alaçatı tutkunlarına bambaşka bir klasik kazandırmak için kolları sıvadı. Alaçatı’nın en yenisi “El Yar” meraklılarıyla buluştu. Lübnan mutfağının Alaçatı’daki adresi El-Yar, 14 Haziran Çarşamba akşamı kapılarını açarak, yeni sezona merhaba dedi.

Baharatları, kokusu, otları ve rengarenk sunumları ile oryantalist ama bir yandan da modern bir yemek kültürüne sahip Lübnan mutfağı, El Yar ile birlikte damaklarda eşsiz tatlar bırakmaya geldi. Lübnan mimarisinden yola çıkılarak tasarlanan EL Yar’a giriş yaptıktan sonra kendinizi yasemin ve begonvillerle dolu eşsiz bir dünyanın içinde bulacaksınız. Uzun yıllar boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Lübnan, deniz kıyısı olmasından ötürü ticaretin gelişmesiyle birlikte bambaşka bir kültür ve mutfağa sahip. Osmanlı’dan kalan bulgur, nohut ve acı sebebiyle, Güney Doğu mutfağının izlerini taşıyan Lübnan mutfağı, Akdeniz’e kıyısı olmasından dolayı ise zeytinyağı ve otları da içinde barındırarak geniş yelpazedeki mutfağıyla oldukça ilgi çekiyor. Fransız mutfağına da göz kırpmayı ihmal etmeyen Lübnan mutfağının eşsiz lezzetleri, her biri Gaziantep’te özel olarak hazırlanan birbirinden farklı tabakların içinde otantik tepsiler eşliğinde misafirlere sunulacak. Lübnan lezzetlerini Alaçatı’da bulacağınız El-Yar’ın mutfağının başındaysa, yemeği bir sanat eserine dönüştürmesiyle bilinen usta Şef Eyüp Gül yer alıyor.

 Dj Eser Yılgı’nın müzik performansıyla 19.00 itibariyla kapılarını açan El-Yar’da gece 01.00’a kadar devam edecek. Saat 21.00’da başlayacak şovlar beş bölümden oluşuyor. El Yar, 22:30’da başlayacak perküsyon şovuyla restoran kimliğinden sıyrılarak kendini kulüp dünyasının müziklerine teslim edecek. Lübnan’ın tarihi ve kültürel yerlerine atıfta bulunarak hazırlanmış imza kokteyller eşliğinde eğlencenin temposu hiç düşmeden Alaçatı’nın en yenisi El Yar’da saat 01.00’a kadar tüm hızıyla devam edecek.

Limon Köyiçi’nin ardından El YAR’ı da bir Alaçatı Klasiği haline getirmeyi hedefleyen başarılı işletmeci Yasin Becek; “ El-yar açmaya karar verince tüm ekip bir Beyrut gezisi düzenledik. Güzel deneyimler edindik, menümüzü oluştururken Ege olduğumuzu da unutmadan bir menü oluşturduk. Ege’nin meşhur Ilık ot kavurmasını koymayı ihmal etmedik ayrıca şevketi bostan olmazsa olmaz dedik harika mezeler koyduk menümüze. İşin kebap kısmına gelecek olursak biz onlardan açık ara öndeyiz, hiç macera aramadan Beyrut’tan etkilenmeden kendi Adanamızı, kendi şaşlığımızı, kendi çıtır kanadımızı koyduk menümüze. Falafeli herkes nohuttan yaparken biz bakladan yapmaya karar verdik denediğinizde bize hak vereceksiniz. Daha fazla detay ve harika bir lezzet yolculuğu için haziran ayının başında açacağımız yeni mekanımızda sizleri ağırlamak için heyecanla bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

elyar   mekan   yasinbecek