“Yüzleşme” raflarda yerini aldı

Uzayan iş toplantılarından, zamanın trafikte elinizden kaçıp gitmesinden sıkıldıysanız, toplumun insanlara vaat ettiği, “Şunları yaparsan başarılı olursun, bunlara da sahip olursan mutlu olursun” kavramını son zamanlarda daha çok sorguluyorsanız, Fırat Devecioğlu’nun Mona Kitap tarafından yayımlanan ilk kitabı “Yüzleşme” ile günümüz bireyinin mutluluk, tatmin ve yaşamın anlamı gibi sorularına farklı cevaplar bulacaksınız.

Daha önce birçok kez Ot, Aylak Karga, Cafrande, İnsan Okur, Dünyalılar, The Geyikgibi mecralarda yazıları yayınlanan ve kendisi de bir yönetici olan Devecioğlu, kendi yaşamından yola çıkarak bu kavramları dürüstçe masaya yatırdığı kitabında “Sorun gerçekten de bende miydi?’’, “Mutluluğu tercih etmiyorum diye mi tüm bunları sadece ben mi yaşıyordum?’’ gibi gerçek ve samimi cevapların peşine düşüyor.

“Henüz otuzlu yaşlarımın başındaydım. Oldukça iyi bir kariyere kısa zamanda ulaşmıştım. Adımın önüne “En genç bölge müdürü”, “En genç satış müdürü”, “Kurum içi koç”, “İnovasyon ödülü sahibi” gibi sıfatlar hızla ekleniyordu. Üniversitelere konuşmacı olarak davet edilmeye çoktan alışmıştım. Evim İstanbul’un en güzel semtlerinden birindeydi. Artık çocuklukta hayalini kurduğum pek çok şeye sahiptim: Güzel bir ev, araba, iyi bir iş ve İstanbul... Ancak bir şeyler yolunda gitmiyordu. O hep istediğim, sabahları beni yataktan fırlatacak tutku; solgun duvarlarımın arasında kendine yer bulamıyordu.” diyen Fırat Devecioğlu’nun bu satırları “beyaz yakalı”, “kariyer odaklı birey” veya “idealist” gibi tasvir edilen günümüz insanının yaşamsal kaygılarını dile getiriyor.

fırat devecioğlu   mona kitap   yüzleşme