Türk Cerrah hayatını kurtardı

Yemenli Usama Abdullah Aldip’in hayatı geçirdiği trafik kazası sonucu değişti. Kaza sayesinde hastalığını tesadüfen öğrenen Aldip, Yemen’de tedavi olmaya çalışırken enfeksiyon kaptı ve 7 kez ameliyat oldu. Hayati riski bulunan genci ise Türk cerrah kurtardı.

Geçirdiği trafik kazası sonucu hastalığını tesadüfen öğrendi. Akciğerindeki sorundan dolayı basit bir operasyon için Yemen’de ameliyata alındı ancak iyileşmek yerine durumu daha da kötüleşti. Ardı ardına 7 defa büyük ameliyat geçirdi. 23 yaşındaki Yemenli Usama Abdullah Aldip ölüm kalım savaşını Türkiye’de kazandı. Yemen’de geçirdiği ameliyatlar sırasında enfeksiyon kapan ve Ampiyem (göğüs kafesi içi enfeksiyonu) tanısı konulan genç adam Göğüs Cerrahı Doç. Dr. Özkan Demirhan’ın başarılı ameliyatı ile yaşama yeniden tutundu.

 

“İlk günkü tablosuna göre ciddi ve hızlı düzelme oldu”

Hastanın durumunu değerlendiren Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan,” Hasta bize geldiğinde ameliyat olan göğüs kafesinden iltihap akıyordu. Septik tablo dediğimiz enfeksiyonun son aşamasına girmek üzereydi. Gerekli radyolojik ve laboratuvar incelemeleri yaptık ve ampiyem tanısı koyduk. Durumu oldukça ciddiydi. Ülkesinde bir dizi ameliyat olmuş bu ameliyatlar sırasında enfeksiyon kapmış. Sıradan bir pnömotoraks çok ciddi bir enfeksiyona dönüşmüş. Enfeksiyonun ileri boyutta olması nedeni ile hastanın her an hayati risk durumu mevcuttu. Ameliyata aldık, sol göğüs kafesi içindeki yoğun enfeksiyonu boşalttık ve akciğerin açılmasına engel olan kalın dokuları temizledik. Böylece akciğeri bir nevi özgürlüğüne kavuşturduk. Yaptığımız kültür testlerine göre antibiyotik tedavisi de uyguladık. Yemen’de geçirdiği ameliyatlarda nasıl bir tablo geliştiğini bilmediğimiz için herhangi bir komplikasyon riskine karşın hala gözetim altında tutuyoruz. Ancak genel durumu gayet iyi. Antibiyotik dozlarını azalttık. Hastane sürecinde hastanın ilk günkü tablosuna göre ciddi ve hızlı düzelme oldu. Hem radyolojik hem de enfeksiyon değerlerinde düzelme bariz bir şekilde görüldü. Taburculuk sonrasında da yakın takibimize aldık. Bundan sonra hastanın kendine iyi bakması, iyi beslenmesi, akciğerini açacak egzersizlerini aksatmaması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Yemenli Usama Abdullah Aldip   Göğüs Cerrahı Doç. Dr. Özkan Demirhan