Titanic Hotels Stajyerlerin Ve Yeni Mezun Olacakların Yanında Olmaya Devam Ediyor...

İnsan Kaynakları politikalarını titizlikle sürdüren TITANIC HOTELS, aidiyet duygusunu oluşturmak üzere misafir memnuniyetinin yanı sıra çalışanlarının memnuniyeti için de aynı özeni gösteriyor. Türk Turizminin gelişmesi için yarattığı istihdamın yanı sıra eğitim konusunda gösterdiği hassasiyet ile de genç nesile yol gösteriyor.

Çalışanların turn over oranlarının çevre otellere göre düşük olduğunu belirten Antalya Bölge İnsan Kaynakları Müdürü Erkut Dalkıran, “çalışanlarımızın bünyemizde uzun yıllar görev aldığını, birçok çalışma arkadaşımızın da  yine  bünyemizden emekli olduğunu söylemek gurur verici. Bunu sağlayabilmek adına şirket kültürümüzden asla ödün vermiyoruz” dedi.

İstanbul Bölge İnsan Kaynakları Müdürü Fatih Baycan ise “Her yıl 15 Aralık ile 15 Ocak arasında okul ziyaretleri yaparak mülakat becerileri ve özgeçmiş hazırlama teknikleri sunumunu öğrenci kardeşlerimize aktarıyorduk. Pandemi nedeniyle zorlu süreçler yaşayan öğrenciler, gelecek kaygısının yanı sıra staj yapacak işletme bulmakta zorluklar yaşadıklarını aktardılar. Bu sebeple programı aksatmadan aynı tarihlerde online platformda kendileriyle buluştuk. Çok keyifli ve sonuç odaklı geçen kariyer turnemiz de öğrencilere staj imkânlarımızdan ve deneyimlerimizden söz ederek, onlara destek olmaya çalıştık.” dedi.

Grubun tecrübeli yöneticileriyle, yeni nesli buluşturan bu proje her yıl meyvesini vermeye devam ediyor. Titanic Akademi’nin tüm çalışanlara çapraz eğitimlerin yanı sıra, mentor atamasıyla daha hızlı adaptasyon ve deneyim kazanmaları sağlanıyor. Grup İnsan Kaynakları Direktörü Çağatay Erdoğan, “2020 yılında 600’a yakın stajyer alarak, öğrencilerin deneyim kazanmalarını sağlamaktan ve başarılı olan stajyerlere de iş imkanlarını sunmaktan dolayı çok mutluyuz. Yaşanan olumsuzluklara rağmen stajyer ve yeni mezun olan arkadaşlarımıza destek olmaya devam edeceğiz. Bu yıl yapmış olduğumuz kariyer turnesinde lise ve üniversitesi ayrımı yapmadan bin öğrenciye ulaştık.  2021 yılı için Titanic Ailesine 450 stajyer almayı planlıyoruz.” diyerek bu yılkı hedeflerini paylaştı.

Üniversite ve lise dengi okullar ile yapılan kariyer turneleri sonrasında okullardan gelen teşekkür mektupları ile gururlanan Titanic Hotels yönetimi bu konuda daha yoğun çalışmalar içerisinde olacaklarını belirtti.

Titanic Hotels Kariyer Günlerine Turhan Feyzioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Mehmet İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mualla Selcanoğlu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Kültür Üniversitesi Turizm Ve Otel İşletmeciliği, İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu, İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu, Tuzla Asım Kibar Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Konya Necmettin Erbakan Üni. Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Kağıthane Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi katılım gösterdi.

Titanic Hotels