T.A.G.G.'dan İlkbahar/Yaz defilesi

T.A.G.G. İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonunun defilesi, geçtiğimiz gün Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşti.

 

Defleye katılan isimler arasında Ahu Yağtu, Ayşegül Dinçkök, Berrak Tüzünataç, Begüm Kütük, Dolunay Soysert, Emek Külür, Erdil Yaşaroğlu, Nejdet Ayaydın, Nilperi Şahinkaya, Tamer Yılmaz, Tuba Ünsal, Zafer Kozanoğlu ve Zeynep Tunuslu gibi isimler bulunuyordu.

 

T.A.G.G. markasının kurucusu ve tasarımcısı Gökay Gündoğdu, İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonuyla günümüzün en dikkat çeken toplumsal sorunlarından biri olan kadınların objeleştirilmesini konu alıyor. #NotYours isimli koleksiyon, kadınların dış görünüşlerini durmaksızın değiştirmesinin, bedenlerini sürekli güzelleşmesi gereken bir projeye dönüştürmesinin ve bu süreçte plastik cerrahinin belirlenen genel geçer güzellik standartları doğrultusunda kadınları yüreklendirilmesinin ve hatta bu standartları dayatmasının altını çiziyor.

 

Kadınların şiddet, cinsel istismar ve aşağılanmaya maruz kalmasına baş kaldıran koleksiyon, gerçeküstücülük akımının en

önemli temsilcilerinden René Magritte’in eserlerinde kadınları objeleştiren eleştirel bakış açısından ilham alıyor.

 

Transparan kumaşların ağırlıkta kullanıldığı koleksiyon, teni direkt göstermeksizin tüm vücudu kaplayacak şekilde tasarlanan nude tonlarındaki bodysuit’lerle, kadın bedeninin bir kurgu olarak algılanmasına başkaldırıyor.

 

tagg   istanbul   fashion week   ayşegül dinçkök   nejdet ayaydın