Sevil Dolmacı Art Gallery Ve Bodrum Loft’tan Görkemli Davet...

Bodrum Loft ve Sevil Dolmacı Art Gallery tarafından Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen açık hava heykel parkı, Loft Art Sculptville, 19 Temmuz Pazartesi akşamı görkemli bir davetle açıldı. Türk ve uluslararası sanatçıların eserlerinin buluştuğu, 11 sanatçıya ait enstalasyon, heykel ve neon işlerden oluşan 22 farklı eserin yer aldığı projenin açılış davetinde iş, sanat ve cemiyet dünyasının tanınmış isimleri bir araya geldi.

 

Bodrum Loft ve Sevil Dolmacı Art Gallery Türk ve uluslararası dünyaca tanınan sanatçıların eserlerinin buluştuğu Loft Art Sculptville projesi ile ülkemizde bir ilke imza atıyor. 11 sanatçıya ait enstalasyon, heykel ve neon işlerden oluşan 22  farklı eserin yer aldığı projenin açılış daveti Sevil Dolmacı Sanat Danışmanlık Şirketinin Kurucusu ve Sanat Danışmanı Sevil Dolmacı ile Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’ın ev sahipliğinde 19 Temmuz Pazartesi akşamı gerçekleşti.

 

Davete katılan, aralarında İzzet Garih, Dalya Garih, Barış Tansever, Elif İnce Aras, Dalya Garih, Sennur Çiftçi, Sema Maliki, İnci Ertuğ, Aysel Akçay, Nesligül Aksoy, İpek Özilhan Özkan, Onur Özkan ve Zafer Kozanoğlu gibi isimlerin olduğu iş, cemiyet ve sanat dünyasının ünlü isimleri açık hava heykel parkındaki çarpıcı eserleri büyük bir hayranlıkla yakından inceleme fırsatı buldu.  

 

Güney Koreli heykeltraş Seo Young Deok’un Londra’da Mayfair Sculpture Trail ve Capri şehrinin surları gibi birçok ülkenin kamusal alanında sergilenen Meditation serisi, bu kamusal alan sergilemesinin Türkiye ayağı olacak biçimde Bodrum Loft’ta sergileniyor. Sanatçının üç farklı heykeli Loft Art Sculptville’de sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

 

Bir zamanlar Pablo Escobar’a ait olan ve günümüzde görkemli bir çağdaş sanat koleksiyonuna sahip beach resort Casa Malca, Tulum koleksiyonunda eserleri yer alan ve Londra Saatchi Gallery’de eserleri uzun süreli sergilenen Kolombiyalı sanatçı Rafael Gomezbarros’un alternatif malzemelerle ürettiği ve derin toplumsal mesajlar içeren karınca enstalasyonları “House Taken” yine Türkiye’de ilk kez Bodrum Loft’un açıkhava heykel parkında sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

 

Loft Art Sculptville için özel olarak büyük ölçekli heykeller üreten heykeltraş Ozan Oganer, geleneksel bir obje olan dantel oyasını eğlenceli figüratif heykellere dönüştürdü. Sanatçının Dubai Havalimanı ve Çanakkale’de yer alan Caeli Otel ile başladığı Alis Harikalar Diyarında serisinin bir devamı niteliğindeki heykel enstalasyonu Bodrum Loft için özel olarak üretildi. Genç sanatçılar Yasin Uysallar ve Gözde Can Köroğlu, Bodrum Loft için özel olarak ürettikleri heykellerinde kendilerine özgü stilleri ve Türk heykeline kattıkları çağdaş yorumla sanat tutkunlarının beğenisini kazandı.

 

Loft Art Sculptville ayrıca Genco Gülan, Bahadır Çolak ve Fırat Engin gibi Türk heykeltıraşların eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Bahadır Çolak’ın Screeds of Echo isimli heykeli Leonardo Da Vinci’ye bir saygı niteliği taşıyor. İtalya’da Michelangelo’nun atölyesinde özel bir mermer kullanılarak üretilen eserin ekranında ise atölyenin yakınında bulunan nehrin videosu dönüyor.

 

Son dönemde ürettiği karışık tekniğe sahip heykelleri ile Loft Art Sculptville’de yer alan Alea Pınar Du Pre, epoksi ve buluntu eşyalar ile ürettiği bu eserlerinde günümüzün tüketim toplumuna bir gönderme yapıyor. Antik Yunan ve Roma heykelleri görünümündeki bu heykeller aynı zamanda geçmişe özlem niteliği de taşıyor.

 

Türk çağdaş sanatının en önemli isimlerinden Haluk Akakçe de, Bodrum Loft’a özel bir eser üretti. Kendine özgü dışavurumcu ve spontan tarzıyla ürettiği bu rölyef eser, Bodrum Loft’un resepsiyonunda sanatseverleri karşılıyor.

 

Türkiye’de Borusan Contemporary’nin koleksiyonunda Neon eserleriyle yer alan Alman sanatçı Ruby Anemic, 2018 yılında Contemporary İstanbul sanat fuarına paralel olarak Maçka Demokrasi Parkı’nın girişinde kamusal alanda sergilenen Neon enstalasyonu Love Is What You Are Looking For ile Loft Art Sculptville’de sanatseverleri ihtiyacımız olanın aşk olduğuna ikna ediyor.

 

Eylül sonuna kadar devam edecek olan Loft Art Sculptville’de sanat tutkunları QR kodları ile rotaya bağlanarak eğlenceli bir deneyim yaşayabildiği gibi, dilerse rehber eşliğinde doğa ve sanatın muazzam birlikteliğini keşfe çıkabiliyor.

 

Bodrum   Loft   Bodrum Loft   Sevil Dolmacı   Elif İnci Aras   Dalia Garih   İzzet Garih   Barış Tansever   Elif İnce Aras   Dalya Garih   Sennur Çiftçi   Sema Maliki   İnci Ertuğ   Aysel Akçay   Nesligül Aksoy   İpek Özilhan Özkan   Onur Özkan