Salonantik’ten “Canlı Yayın Müzayedeciliği”Ne Yeni Bir Soluk...

Pandemi döneminde artan sanal müzayede yayıncılığına öncü bir katkı sağlamaya hazırlanan Salonantik, klasik salon müzayedeciliğini, uluslararası standartlarda online platforma taşıyor. Buna göre alıcı, ürünleri satış öncesinde online katalog üzerinden ya da birebir yerinde inceleyebiliyor ve müzayede başladığında canlı kamera yayını sayesinde açık artırmaya ister telefonla, ister online teklif vererek katılabiliyor. Bu prensipler doğrultusunda düzenlenecek ilk müzayede, 15 Kasım Pazar oyuncu Hakan Bilgin yönetiminde gerçekleşecek.

Yaşadığımız yıla damgasını vuran pandemi, pek çok etkinliğin ertelenmesine, pek çoklarının da belirli kurallar çerçevesinde sınırlanarak yapılmasına neden oldu. Tüm piyasalarda olduğu gibi müzayede piyasası da çözümü, çeşitli online platformlar üzerinde dönen farklı alternatiflerde arıyor.

Son zamanlarda, canlı yayın müzayedelerinin en aktif döndüğü platform hiç şüphesiz instagram. Bu yöntem hem satıcı, hem de alıcı adına talebi karşılamak için öncü olsa da, yapılan satışların gerçek müzayedecilik kuralları çerçevesinde ve güvenilirliğinde olmadığı yönünde endişeler var. Yazılım tarafında ise hemen hemen tüm müzayede evleri hazır online yazılımlar kullanırken, salon müzayedelerinin birebir online platforma taşındığı, yani münadinin açık artırmayı salondan gelen ya da telefon ve online olarak iletilen teklifler üzerinden yönetebildiği bir müzayede Türkiye’de henüz gerçekleşmiş değil.

 

Salonantik’ten yeni bir soluk!

2014 yılında dijital yayın hayatına başlayarak antika, vintage ve dekoratif eserlerle ilgili geniş bir ürün yelpazesini meraklısına sunan ve bugün pek çok seçkin antikacı üyeyi tek çatı altında toplayan Türkiye’nin bu alandaki ilk e-ticaret sitesi Salonantik,  canlı yayın müzayedelerine yeni bir soluk kazandırıyor. Çünkü bu yeni platformda, alıcının ürünleri satış öncesinde online katalog üzerinden ya da birebir yerinde incelemesine olanak tanınırken, müzayede başladığında canlı kamera yayını sayesinde açık artırmaya ister telefonla, ister online teklif vererek katılabileceği çok farklı seçenekler sunuluyor. 

Hakan Bilgin’in yöneteceği “ilk canlı yayın müzayedesi” 15 Kasım’da

Oyuncu Hakan Bilgin yönetiminde 15 Kasım 2020 Pazar günü planlanan ve Salonantik tarafından organize edilen bu ilk müzayedede satışa sunulacak eserlerin tümü, 15 yıldır Çukurcuma’da antika ve vintage eşyalar mağazası sahibi olan, aynı zamanda dekorasyon zevkiyle bilinen Ayşe Orberk tarafından tek tek seçildi. Çukurcuma ve Horhor’un önde gelen esnaflarından seçilen her bir eser, mağaza satış fiyatlarının çok daha altında başlangıç fiyatlarıyla açık artırmaya çıkacak. 15 Kasım günü saat 15:00’da başlayacak ve Salonantik.com üzerinden herkesin izleyebileceği canlı yayın müzayedesine katılmak için başvurular şimdiden başladı.

Salonantik’ten “Canlı Yayın Müzayedeciliği”Ne Yeni Bir Soluk   Salonantik