Özgür Bir Kadın Olmak Hayatımın En Büyük Değeri...

Kendime hiç kadın filtresinden bakmadım. Önce özgür bir kadın olmak hayatımın en büyük değeri. Bu anlamda kendini birçok yönde; maddi, manevi ve spiritüel olarak özgürleştirmiş bir kadınım diyebilirim.

 

Alea, neler yapıyorsun?

Merhaba Bimagazin. İstanbul-Amsterdam arası yaşamaya devam ediyorum. Şu sıralar genellikle İstanbul’dayım. Nedeni ise ekim ayında Bebek’te Aura Art Hub adı ile kendime ait yeni bir sanat merkezi kurdum. Burası benim kendi showroom’um. Aynı zamanda galeri olarak ta görev yapacak. Bir de atölyem burada olacak artık. Yoğun bir yaratım ve çalışma temposu içinde İstanbul’da, boğazın tam merkezinde olmaktan büyük keyif alıyorum. Artık çok yakınız.

Kadın portrelerinden bir ordusu var APDP’nin!

Ben, bir kadın sanatçı olarak ortaya koyduğum portrelerde aslında günümüz kadınının, bir anlamda kendi “gibi”lerimin profiline işaret ediyorum. Post-feminist bir yaklaşımla güzel, güçlü ve başarılı kadın imajını benimsedim. İzleyene bir şey vaat etmeyen ifadeleriyle bu kadınlar seksiliklerini korumayı ise başarırlar. Güçlüdürler; ancak bu gücü eskisi gibi pespaye ve erkeksi bir yaklaşımla değil, kırmızı rujların ve açık ince boyunların hâkim olduğu bir bakımlılık ve zarafetle ortaya koyarlar. Başarılıdırlar, çünkü üretkendirler.

Senin için en özeli hangisi?

Bu çok komik bir durum. Çünkü her zaman en son bitirdiğim eserim en favori eserim oluyor. Bitirdiğim anda ona aşık oluyorum ve ondan daha iyisini yaratabileceğimden şüpheleniyorum. Sadece  bir sonraki resme kadar.

Sırada neler var? 

Sanatta yeni icatlar, yeni tekniklerle ilerlemek benim en büyük zevkim. Bununla beraber Şubat ayında Aura Art Hub 4 seneden sonra ilk kişisel sergime hazırlanıyorum. Hem tüple yaptığım portre çalışmalarının bir yeni serisi hem de ilk defa yarattığım abstract eserlerimi sanatseverlere sunacağım.

Çok Gezer misin? Nasıl geziler yapmaktan hoşlanırsın? Dinlenme, Kültürel...

En sevdiğim tatilde ikisini bir araya getirmek. Dinlenme odaklı tatillerde 3-4 gün sonra sıkılıyorum. Örneğin; Meksika’ya gidip ilk 2-3 gün plaj, sonrasında 4-5 gün mağara dalışı yapmak daha heyecan verici. Ya da piramitleri ziyaret etmek. Kültürel geziden sonra dönmeden önce yine iki gün dinlenmek. Bunu daha çok seviyorum. 

En sevdiğin rotalar?

Mistik ve egzotik yerlere gitmeyi seviyorum. Hiç bilmediğim bir kültürle tanışmak... Bu bence hayatın en sıra dışı hatıralarını yaratıyor. Sanki hayatın uzunluğunu değil ama derinliğine derinlik katıyor. Yıllar geçse de unutulmuyor.

AURA ART HUB

Aura’yi Amsterdam’da yaşarken hayal etmiştim. İstanbul’da kendime ait, sıcak, sempatik ve sahile birkaç adım mesafesi olan huzurlu bir yer. Şimdi daha da yakınız!

 

Özgür Bir Kadın Olmak Hayatımın En Büyük Değeri