Nurhayat Arıkan “İnsanlar”…

Nurhayat Arıkan’ın “İnsanlar” isimli kişisel seramik sergisi Bodrum Marina’da Osmanlı Tersanesi’nde açıldı.

Sergi açılışında sanatçıyı yakın dostları yalnız bırakmazken sanat ve cemiyet hayatından ünlü isimler de açılışa katıldı. Can Serdengeçti, Sibel Tilev, Koray Gençkul, Yasemin Gönül, Ingrid Brog, Deniz Ayaz Özer, Nihan Gider, tenör Deniz Kurt ve seramik sanatçısı Tevfik Karagözoğlu sergiyi ilk ziyaret edenler arasındaydı. Davette ünlü tenör Deniz Kurt zaman zaman güzel sesi ile eşlik ederek katılanlara keyifli anlar yaşattı.

Milta Bodrum Marina - Osmanlı Tersanesi’nde, 10 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek sergi ile sanatçının eserleri izleyici ile kez buluşuyor. Sergi “insanın kumaşıdır çamur” duygusuyla sanatçının 35 yıl kumaşa yaşam verdikten sonra öz’e dokunuşunu simgeliyor.

Tu-haf Art ile başlayan sanat yolculuğuna Kyron5 ile devam eden Nurhayat Arıkan, kendi ifadesi ile 30 + 5 yıl kumaşa yaşam verdikten sonra hayatın bloke olduğu pandemi sürecinde çamurun gizemiyle tanışıyor. Her dokunuş sıra dışı şekillere bürünürken parmak izi kumaş gibi sarıyor çamuru.

“Her insanın yaraları vardır, kimi bilir kimi bilmez” diyen Arıkan, ‘ilhamını kendi yaralarını iyileştirmek için uğraşırken başkalarına da şifa olan’ yaralı şifacı Kyron’dan alarak çamuru adeta bir kumaş gibi şekillendirdi.

“İNSANLAR” sergisi “insanın kumaşının özü çamurdur” mottosu ile bizleri öncelikle içimize bakmamızı hatırlatan bir yolculuğa çıkarıyor.

30 Nisan – 10 Mayıs 2022

Milta Bodrum Marina

Kaymakamlık Sanat Galerisi - Osmanlı Tersanesi Kulesi

 

nurhayatarıkan   insanlar   sergi   bodrum