Not Trio İle Avangart Caz’a Devam

Amerikalı flütçü Ned McGowan, bas klarnetçi Oğuz Büyükberber ve piyanist Tolga Tüzün’den oluşan avangart caz grubu NOT Trio’nun ikinci albümü “Swamped”, Lin Records etiketiyle yayınlandı.

NOT Trio’yu beş yıl sonra yeniden bir araya getiren ve bu kez kompozisyonların ağırlıkta olduğu albüm, üç usta müzisyenin müzik birlikteliklerindeki dinleme, zamanlama, iletişim ve özenli dışavurumlarını deneysel ve akışkan bir formda bestelere dönüştürüyor.

 

2013’te yayınladıkları ve tamamı doğaçlamalardan oluşan ilk albümleri “Injured” ile caz dünyasında büyük heyecan yaratan avangart caz grubu NOT Trio’nun ikinci albümü “Swamped”, geçtiğimiz hafta yayınlandı. Virtüözlüklerinin yanı sıra üçü de besteci kimlikleriyle de tanınan McGowan, Büyükberber ve Tüzün’den oluşan NOT Trio, müzikseverlerin karşısına bu kez, kompozisyonların ağırlıkta olduğu deneysel ve akışkan bir formla çıkıyor.

 

“Swamped”ın ‘bataklığa saplanmak’, ‘su basması’ anlamlarının yanı sıra, ‘üzerimize yığılan şeylerin altında boğulmak’, ‘ezilmek’ ve ‘bunalmak’ anlamlarını da taşıdığını belirten grup üyeleri, bu son beş yıl içinde biriktirdikleri her deneyimin albüme doğrudan yansıdığını söylüyorlar: “İlk albüm sadece doğaçlamalardan oluşuyordu, ‘Swamped’ta ise ağırlığı kompozisyonlar oluşturdu. Özel bir birlikteliğin dinleme, zamanlama, iletişim ve dışavurumda duyulur hale gelmesi NOT Trio’nun ‘sesini’ vücuda getirdi.”

 

 

not trio   ned mcgowan   oğuz büyükberber   tolga tüzün   lin records   swamped   yeni albüm   avagart