Marilyn Monroe Arkadaşınız Olsun İster Misiniz?

Ekranlarda pek çok başarılı seyahat ve yaşam kültürü programı hazırlayıp sunan Melis Aygen, ilk romanı Marilyn’le Beş Çayı ile edebiyat dünyasına adım attı.

"Her bir insan, geçmiş yaşamında var olduğu kişi ya da kişilerin asla değiştirilemeyecek mayasındandır, yıldızının tozundan, parmak izindendir,” fikrinden yola çıkan Aygen, İstanbul’dan Kapadokya, Avrupa ve Amerika’ya uzanan zengin bir kurguda iki kadının farklı dönemlerde birbirine paralel ilerleyen yaşamlarını yazdı. Ancak bu iki kadından biri Marilyn Monroe olunca, işin rengi değişiyor. Zira, Hollywood’a ilk girdiği günlerden Kennedy ile yaşadığı aşka varana dek, bu kez Melis’in kaleminden sarışın yıldızın içsesi ile tanışıyor, acılarını ve hayallerini öğreniyoruz. Maya ve Marilyn, sıradışı dostlukları ilerledikçe, beş çayında paylaştıkları hikâyeler üzerinden ilerleyerek kendi problemlerini çözmeye başlayacaklardır.

“Ben bu koca dünyada sevecek birini arayan küçük bir kızım sadece.” Marilyn Monroe 

İstanbul’da doğup büyüyen Maya bir psikiyatristtir. Yağmurlu bir günde tanışacağı ruhsal bir rehber onun dingin ama kırgın günlerine bir güneş gibi doğar. Adya’nın “Kimi acılar ya da yaşantılar kemiklerini dahi terk etmez, tıpkı tuzun denizi bırakmaması gibi... Korkularını, üzüntü ya da endişelerini bırakabilmen, içsel huzura ulaşabilmen için geçmiş yaşamlarını işte bu yüzden öğrenmeli, bilmelisin. Zamanda yolculuk etmek olağanüstüdür. Seni oluşturan milyarlarca hücrenin neden meydana geldiğini düşündün mü hiç?” sorusuyla başladıkları seanslarda genç kadının olaylara bakışı değişmeye başlayacaktır. Bu süreçte karşısına çıkan rakamlar, semboller, okuduğu kitabın bir satırı, izlediği bir film veya şarkıyla ruhsal kimliğinin peşine düşer. Maya, Marilyn Monroe’yla ne kadar çok ortak noktası olduğunu gördüğünde ise yaşadığı tesadüflerin arkasında yatan denklemleri çözmeye çoktan karar vermiştir!

Marilyn Monroe Arkadaşınız Olsun İster Misiniz   Melis Aygen