İyilik İçin Sanat Derneği Üyelerinden Bedri Baykam’la Sanat Sohbeti...

İyilik İçin Sanat Derneği üyelerinin, her hafta düzenli şekilde gerçekleştirdikleri “Sanat Buluşmaları”nın 180.’sinin konuğu, Türkiye’nin en başarılı ressamları arasında yer alan Bedri Baykam oldu.

Bedri Baykam’ın kurucusu olduğu Piramid Sanat’ta gerçekleşen ziyarette, Selin Bozkurt, Nadire Tanes, Ece Mizrahi, Handan Aral, Arzu Küfündür, Selda Özkök, Gözde Varol, Hakan Kürklü, Zeynep Gül Uzunkaya sanatçının çalışmaları hakkında bilgi aldı. “Dünyada 2 yaşından beri yaptığı her çizgi saklanmış ya da satılmış tek profesyonel sanatçı” olarak haklı bir övgüye sahip sanatçının kariyer yolculuğu oldukça dikkat çekiyor. Ankara’da 1957 yılında doğan Bedri Baykam, daha 2 yaşındayken resim yapmaya başlarken, 6 yaşında Ankara, Bern ve Cenevre’de ilk eserlerini sergiledi.

Bedri Baykam, Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde 1975-80 arasında ekonomi, L’Actorat’da aktörlük eğitimi aldı. 1980-1983 yıllarında, California College of Arts and Crafts'de resim ve sinema eğitimi gördü. 80'li yıllarda başlayan uluslararası Yeni Dışavurumculuk Akımı'nın öncülerinden olan  Bedri Baykam, 1987 yılına kadar Amerika'da kaldı. O tarihte  İstanbul’a geri dönen Bedri Baykam bugüne kadar yarısı uluslararası olmak üzere 139 kişisel sergi açtı, sayısız grup sergisine katıldı. Hürriyet Gösteri, Tempo, Siyah-Beyaz, Akşam, Aydınlık, Genç Sanat ve Cumhuriyet gibi birçok yayında yazarlık yapan ve eski CHP Parti Meclisi Üyesi olan Bedri Baykam, 27 kitabın ve iki uzun metrajlı senaryonun yazarı. Hakkında yayınlanmış 51 katalog ve 9 kitap bulunuyor. Bedri Baykam halen OdaTV ve Cumhuriyet'te yazıyor.

 

İyilik İçin Sanat Derneği Üyelerinden Bedri Baykam’la Sanat Sohbeti   Bedri Baykam