İyilik İçin Sanat Derneği’nden Seyhun Topuz’a Ziyaret

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, her hafta gerçekleştirdikleri “Sanat Buluşmaları”nın 174.’sünde, başarılı heykel sanatçısı Seyhun Topuz’u Zincirlikuyu’daki atölyesinde ziyaret etti.

Balıkesir’de, 1942 yılında doğan Seyhun Topuz, ailesinin isteği üzerine gittiği hukuk fakültesinden ayrıldı. Lise yıllarından beri sanatçı olmak isteyen Topuz, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel bölümünü kazandı. Sanatçı, mezun olduktan sonra aynı kurumda 4 yıl asistan olarak görev yaptı. Bir dönem ABD’de yaşayan sanatçı, Art Students League’de heykelci Jose de Creeft ile çalıştı.

 

1970’li yılların başından itibaren heykel çalışmalarında kare, daire, üçgen gibi doğal referanslardan arınmış, soyut formlarla uğraştığını belirten Seyhun Topuz, “Her çalışma için tek bir biçim seçiyor ve o biçimin heykel dilindeki olanaklarını araştırıyorum. Yıllar içinde aynı formu tekrar tekrar ele aldığımda nasıl çeşitlenip farklılaşabildiğine yeniden bakıyorum. İlk bakışta rasyonel bir tasarım gibi görünen bu işler, aklın yanı sıra duyguların da katıldığı lirik bir anlatımın ürünüdürler.” görüşünü ifade ediyor.

 

2008 yılında heykel dalında Aydın Doğan ödülünü alan Seyhun Topuz, bugüne kadar birçok kişisel ve karma sergiye katıldı. Topuz, sanat çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

 

İyilik İçin Sanat Derneği   seyhun topuz   sanat buluşmaları   zincirlikuyu