İstanbul Modern'den Anthony Cragg sergisi

İstanbul Modern Beyoğlu'ndaki geçici mekanının açılışını çağdaş heykel sanatının önemli isimlerinden Anthony Cragg sergisiyle yaptı.

İstanbul Modern geçici mekanının açılışını sanatçı Anthony Cragg'in "İnsan Doğası" sergisi ile yaptı. İstanbul Modern, Beyoğlu'daki geçici mekânındaki ilk süreli sergisinde, Ferko'nun sponsorluğunda, heykel sanatçısı Anthony Cragg'i ağırladı.

Küratörlüğünü İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu'nun üstlendiği "İnsan Doğası"nda, Cragg'in 1980'li yıllardan bu yana heykel sanatına dair sürdürdüğü denemeler, kapsamlı ve kronolojik bir bütünlükle bir araya getirilmişti. Açılış davetinde İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Ferko Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten ve İstanbul Modern Genel Direkötörü Levent Çalıkoğlu ev sahipliği yaptılar.

Sanat ve cemiyet dünyasından çok sayıda ünlü isimde İstanbul Modern'in geçici mekanındaki açılış sergisini katıldılar. Davetliler hem İstanbul Modern'in yeni mekanını gezdiler hem de açılış sergisindeki eserleri yakından görme şansını yakaladılar. Sergide, sanatçının erken dönem yapıtlarından duvar rölyefleri ve Cragg'in yıllardır çeşitli malzeme ve tekniklerle deneyimlediği "Erken Biçimler" ve "Akılcı Varlıklar" serilerinden örnekler sunuluyor.

Ayrıca, malzemeye farklı bağlamlar kazandırdığı, sanatçıyla özdeşleşmiş eğilimleri yansıtan yapıtların yanı sıra, Cragg'in üretim sürecinin bir parçası olarak tanımladığı desenleri de yer alıyor. Sanatçının her dönemine ilişkin bir seçkiye yer veren "İnsan Doğası" adlı sergi, 11 Kasım 2018 tarihine kadar sanatseverlerce görülebilecek. 

istanbul modern   Anthony Cragg