Her Çizgim Bir Kadını Simgeliyor...

Neden gerçek altın ile çalışıyorsun? Eserlerinde varak kullanabilirsin diyenler oluyor... Benim her eserim bir kadın. Her çizgim bir dişiyi simgeliyor. Ayrıca hangi kadın imitasyondan hoşlanır ki?

Çiğdem nasıl başladın?

Merhaba Bimagazin... İlkokul’da Matematik dehası, yakışıklı, o dönem için popüler diyebileceğimiz yaşına göre de güzel resim yapan bir çocuk vardı. Öğretmenin her seferinde onu takdir etmesi beni adeta kıskançlık krizine sokmuştu. Kendimi kanıtlamak adına çöp adam bile çizemeyen ben: uğraşarak öğretmenime bir resim yaptım ve gösterdim. Öğretmen bana “kesin annen yapmıştır” dedi. Artık inandı ya da inanmadı bilmiyorum ama o hırsla bugüne kadar geldiğimi söyleyebilirim.

Eserlerinde Gerçek Altın kullanıyorsun? 

Neden sahtesini kullanayım? Bu soruyu bana sürekli soruyorlar. Altın yerine varak kullanabilirsin diyenler oluyor. Ancak öncelikle ben bir kadınım. Eserlerim de bir kadın. Her çizgim bir kadını simgeliyor. Bir duyguyu ve gerçek bir dişiyi temsil ediyor. Ayrıca hangi kadın imitasyondan hoşlanır ki?

Altın riskli değil mi? 

Risk almayan kadın var mı Bimagazin? Ben, “neden olmasın” diyerek başladığım her işin ucunu var olmayan şeylere bağlamayı çok seviyorum. Resim yapmak da bunlardan biri. Fırçayı elime aldığım ilk gün hiçbir renge ısınamadım. Ne kırmızı, ne pembe, ne turkuaz ne de mor... Çünkü kadının renkleri değil kendisi gerekti bana. Kadını kadın yapan renk... Boynunda ışıldayan, göğsünde parlayan ve parmaklarında mühürlenen... İşte bu yüzden altını seçtim.

Eserlerin çok tutuldu! 

Amerika ve Türkiye başta olmak üzere Arap Ülkelerinde çok tutuldu. Kendimi devamlı geliştirdim. Geliştirmemde çok gezmemin de büyük faydası oldu. Seyahat her zaman işe yarıyor bir sanatçı için. Örneğin, Amerika’da bulunan Des Moines Capital binası ilham kaynaklarımdan biridir. Altın Kubbesinin haricinde genel dekorasyonunun birçok detayında altın görmek mümkün. Bu binaya her gittiğimde yeni bir şeyler bulabiliyorum.

Çok Gezer misin?

Yaşıma göre evet diyebilirim. Sanatçı olduktan sonra tatil anlayışımda değişti. 20’li yaşlarda hareket ve adrenalin diyordum. Şimdi kültür ve dinlenme. Bahama Adaları, Meksika, Türkiye’de Bodrum, Antalya favori destinasyonlarım gibi. Avrupa hariç dünyanın her tarafını gezdim. Artık zevklerim ve eğilimlerim tamamen başka bir boyutta. farklı kültürleri deneyimlemek ve tabi ki sanatımı geliştirmek adına seyahat ediyorum. Eşim de bir gezgindir. dünyayı iki kez dolaştı. yeni rotamız ise Svalbard takım adaları. 3 kızım var.  Onlar içinde ilginç bir deneyim olacak. Eşimden dinlediğimiz kadarı ile gemi ile gitmemiz çok önemli. Vahşi yaşam ve doğa harikası buzullarla buluşmak heyecan verici.

Çok etkilendiğin tur, rota var mı? 

En çok etkilendiğim Güneydoğu turumdur. Göbeklitepe ve Balıklıgöl gezimi asla unutamam. Favori şehirlerim ise Mardin ve tartışmasız İstanbul’dur.

 

Her Çizgim Bir Kadını Simgeliyor