Hayırseverler Neyad’ın İftar Yemeğinde Buluştu…

Gerçekleştirdiği sosyal projelerle adından sıkça söz ettiren Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (NEYAD), geçtiğimiz akşam Haliç Kongre Merkezi’nde iftar yemeği düzenledi. İftar yemeğine iş, siyaset ve cemiyet dünyasından pek çok saygın isim katıldı. Lion Diamond ve Spring&Kos’un sponsor olduğu iftar yemeğinden elde edilen gelirin tamamı lisans, yüksek lisans ve doktora desteği olarak genç kızların eğitiminde kullanılmak üzere derneğe bağışlandı.

"İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” düsturundan hareketle, “İlim talep etmek, ilim tahsil etmek her Müslüman erkeğe ve kadına farzdır” diyerek yola çıkan NEYAD, geleceğin öncü kadınları olmaya aday genç kızlarımızın eğitim seferberliğine destek vermek isteyen yardımseverleri Haliç Kongre Merkezi’nde ağırladı. Bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen iftar yemeğine; Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Ak Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Adayı Şeyma Döğücü, İstanbul Valisi Vasif Şahin’in eşi Şeyma Şahin’in yanı sıra Feryal Gülman, Bahar Şer, Beyhan Bağış, Meltem Demir, Nur Yerlitaş, Hanife Akdağ, Melis Aygen ve Beyza Uyanoğlu gibi isimler katıldı.

NEYAD Başkanı Nilgün Diptaş yemek sonrası yaptığı konuşmada: “NEYAD olarak yola çıktığımız günden itibaren hamd olsun ki çok güzel işleri sizlerle birlikte gerçekleştirdik. Bugün itibariyle yurt içinde 5’i doktora, 13’ü yüksek lisans, 23’ü lisans olmak üzere 41 kız çocuğumuza burs veriyoruz. Yurt dışında ise 2 kız çocuğumuzun yüksek lisans masrafları derneğimizce karşılanmakta.  Eğitime yaptığımız bu katkı, inşallah ülkemize hizmet olarak geri dönecektir.  Faaliyetlerimiz sadece eğitim yardımları ile sınırlı kalmadı. Asıl olan insan diyerek çıktığımız bu yolda durmadan yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.  Eğitim ve yardımlaşmaya ek olarak sayın Cumhurbaşkanımızın tavsiyesi ile NEYAD’ın tüzüğüne çevre ve hayvanları koruma çalışmalarını da ekledik” sözleriyle dernek faaliyetlerinden bahsetti.

Dernek Başkanı Nilgün Diptaş’ın konuşmasının ardından kürsüye davet KADEM Başkan Yardımcısı ve NEYAD Danışma Kurulu Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, kadınlarımızın sivil toplum alanını okula dönüştürerek çok önemli bir eğitim yatırımı yaptıklarını söyledi. Sümeyye Erdoğan Bayraktar sözlerine: “Geçmişte sivil toplum ortamında kendi hakları için mücadele veren kadınlarımız, şimdi yeni nesillerin eğitimi için aynı enstrümanı sivil toplum kuruluşlarında etkili bir şekilde kullanıyorlar. NEYAD da bunlardan birisi. Çok sayıda gence eğitim bursları vererek ülkemizin ihtiyacı olan insan gücüne yatırım yapıyorlar. Stk’ların belli alanlarda  uzmanlaşmasını son derece önemli buluyorum. Ancak bu sayede etkin gücü elde ediyor. Gerektiğinde politikalara müdahale edebiliyor ve toplumsal dönüşüme katkı sağlayabiliyorlar. NEYAD’ın da özellikle eğitim alanına katkılar sunarak pırıl pırıl gençler yetiştirme noktasında parlak bir yer edinmesini umuyor, buna inanıyorum” diyerek devam etti.

Sümeyye Erdoğan Bayraktar sözlerine son vermeden önce “Ramazan ayına buruk şekilde girmemize neden olan Kudüs’ü de anmak istiyorum. Şairin  gökte kurulup yere indirilen şehir olarak tanımladığı Kudüs, biz Müslümanların olduğu kadar tüm insanlığın ortak meselesi ve mirasıdır. Fakat ne yazık ki bu ortak mirasın eşit hassasiyet ve eşit emekle muhafaza edilemediği aşikar. ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasıyla tırmanan süreçte sesini yükselten tek ülke Türkiye oldu. Uluslararası hukuk kurallarına göre de Filistin’in haklı olduğuna inansa da bir çok ülke Türkiye’nin gösterdiği cesareti gösteremedi. Dünyayı demokratik haklar ve vicdan konusunda harekete geçirme becerisine sahip böyle bir ülkenin vatandaşı olmak şahsen bana gurur veriyor. Tüm kalbimizle Filistinli kardeşlerimizin yanındayız” dedi.

neyad iftar   Lion Diamond   Feryal Gülman   Bahar Şer   Beyhan Bağış   Meltem Demir   Nur Yerlitaş   Hanife Akdağ   Melis Aygen   sümeyye erdoğan