Ferzan Özpetek'in "Yüzsüz Butterfly'ı"

Usta yönetmen Ferzan Özpetek 16 Nisan'da Napoli San Carlo'da sahneye koyacağı üçüncü opera "Madam Butterfly'ın son hazırlıklarını yapıyor.

Dünyaca ünlü yönetmen Ferzan Özpetek, Aida ve Verdi operalarının ardından şimdilerde de Puccini'nin Madam Butterfly'ını sahnelemek için hazırlıklarını sürdürüyor. 16 Nisan'da sahnelenecek müzikalin başrollerinde Evgenia Muraveva ve Saimur Pirgu var.

Biletleri aylar öncesinden tükenen müzikalin başrolleri için Özpetek; "Evgenia Muraveva'nın canlandırdığı  Cio Cio-San kararlı, ne yaptığını biliyor, din değiştiriyor, kırılgan değil, kurban değil" diyor. Aslında  kurbanın Saimir Pirgu'nun oynadığı Pinkerton'un olduğunu da söyleyen Özpetek, "o bir kukla, bir av. Birbirlerini delice istiyorlar ve gerçekçi anlamda sahnede sevişiyorlar" dedi.

Operada ender olarak görülecek sahnelerle seyirciyi şaşırtmaya hazırlanan yönetmen, sinemadaki kaçınılmaz deneyimini bir kez daha sahneye taşıyor. Klişelerden uzak sahnelerin yer alacağı müzikal için; "kendini yok eden kaderin kurbanı bir kadını sahnelemek benim için çok zor olurdu" diyor.  Özpetek, "kurban, ama belki de bilinçli bir kurban. Pinkerton’a aşık oluyor ve kafasında film gibi bir öykü yaratıyor. Özgür bir kadın olmak, Amerika’ya gitmek istiyor. Benim Butterfly’ımın olaylara karşı koyma gücü var. Ölmeye karar verdiğinde de bunu bilinçli yapıyor" diyor.

 

ferzan özpetek