Derviş Zaim’den Suriye Savaşı’na Farklı Yaklaşım…

Yaptığı her filmle farklı bir konuyu ele alan Derviş Zaim, Suriye savaşı ile ilgili yeni filmi Flaşbellek’in çekimlerini tamamladı. Yönetmenliğini ve senaristliğini Derviş Zaim’in yaptığı Flaşbellek Konya ve Gaziantep’te çekildi.

Uluslararası kariyerleriyle dikkat çeken Filistin ve Suriyeli başarılı oyuncular Saleh Bakri, Ali Süleyman, Sara El Debuch ve Husam Chadat’ın rol aldığı Flaşbellek’te uzun ve önemli uluslararası kariyeriyle tanınan usta görüntü yönetmeni Andreas Sinanos da görev aldı. Flaşbellek’te ustaların yanı sıra Suriye savaşında yurtlarını, ailelerini kaybeden genç oyuncular da var. Şeza rolünü üstlenen Hanin Abaji ile filmde üçü de rol alan Hedi (İsmail karakteri), Bisen (vurulan küçük kız karakteri), Favaz Ömer (Taksici karakteri) kardeşler, film ile bir nebze de olsa hikayelerini anlatma fırsatını yakalamış oldu.

Suriye’de Yaşanan İnsanlık Dramı Beyazperdede...

Flaşbellek, Suriye’de yarım milyondan fazla insanın kaybına rağmen halen devam eden savaşı hikaye ediyor. Gerçek bir olaydan yola çıkan hikayenin kahramanları derin çelişkilerinden sıyrılıp gerilim ve bilinmezlerle dolu geleceklerine adım atıyorlar. Bize kalan koltuklarımıza yaslanıp bu insani hikayeyi taze bir bakışla izlemek oluyor. 

Ya Susacak Ya Da Ölümü Göze Alıp Konuşacak…

Filmde savaş esnasında aldığı yara nedeniyle konuşmakta zorlanan Ahmet’in başından geçenler ironik hikayenin temelini oluşturuyor. Ahmet hayatını korumak için ya susmalı, ya da ölümü göze alıp şahit olduğu berbat şeyleri kamuoyuna aktarmalıdır. 

 

Derviş Zaim’den Suriye Savaşı’na Farklı Yaklaşım