“Bir Yabancı Dil Öğrenmek Onu Sevmekle Başlar”

Yazar Aylin Özberk’in 2. kitabı “Amazing Animals”ın lansmanı geçtiğimiz hafta Adana Divan Otel’de gerçekleştirildi.

Türkiye’de ve dünyada ilk anne-baba başucu kitabı “Anne İngilizce Öğrenmek Çok Kolay”ın yazarı, Altıncı Palmiyeyi Adana’ya getiren isim Aylin Özbek 2. kitabı “Amazing Animals”ı  Adana Divan Otel’de gerçekleştirdiği lansman da okuyucularına imzaladı.  

Okuyucuları ile buluştuğu bu özel günde yazar Aylin Özbek merak edilen soruları da yanıtladı.

20 yıldır İngilizce öğretiyorsunuz. Öğrencileriniz gibi hitap edebilir miyim size :) ‘Aylin Teacher’ Neden öğrenemiyoruz şu yabancı dili? “Yabancı dili öğrenmek sevmekle başlar” Diyorsunuz. Sevmeden olmuyor galiba.

 Her şeyin önce sevgi ile başladığını unutmamamız gerekir. Sevmeden ve sevgi katmadan başarılı olmak mümkün müdür?  Tabii ki hayır.  Bu nedenle “Yabancı dili öğrenmek sevmekle başlar” diyorum, zaten.

Evet, ilk kitabımda 20 yılı aşan çalışma hayatımda edindiğim bilgi birikimlerimi ve tecrübelerimi ebeveynlerle paylaşmayı amaç edindim. Göz bebeğimiz çocuklarımızın eğitim ve gelişim süreçlerinde bir nebze dahi katkı sağlıyor olmaktan dolayı mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

İkinci kitabım ise, tamamen çocuklar için. Bu kitap ile ebeveynler de çocukları ile kalite vakit geçirmenin fırsatını yakalamış olacaklar.

İlk kitabınız, “Anne İngilizce Öğrenmek Çok Kolay ” size ‘Yılın Yazarı Ödülü’nü getirdi. Yeni kitabınız o çıtayı aştı mı, “ Amazing Animals” adlı kitabınızda ne söylüyor hayvanlar bize? 

 Evet, bu yıl içerisinde yılın yazarı olarak iki güzel ödüle layık görüldüm. Türkiye IV.Altın Palmiye Yılın Yazarı Ödülüne ve FashionVİP Yılın Yazarı ödülüne layık görmüşler. Bu vesile ile tekrar teşekkür etmek isterim.

İlk kitabım anne ve babalara yabancı dil eğitimi konusunda metotlar ve öğütler içeriyordu. İkinci kitabı ise, tamamen çocuklar için hazırladım. Bu kitap ile öğrenmeyi eğlenceli hale getirmeyi amaç edindim. Neredeyse hayvanları sevmeyen çocuk yoktur. Çocukların hayal dünyasında hayvanların farklı bir yeri vardır. Bildiğiniz gibi, çizgi filmlerin çoğunluğunda hayvan figürleri kullanılır. Ben de bu kitabımda sevimli hayvanların özelliklerini ön plana çıkararak İngilizce eğitimini çocuklar için keyifli hale getirmeyi hedefledim.  Tabii, anne ve babalar da çocukları ile birlikte kaliteli ve keyifli vakit geçirecekler. 

Sizin üzerinde durduğunuz eğlenerek öğrenme çocuklarda işe yarıyor. Yetişkinler ne yapacak peki, İngilizce öğrenmede geç mi kalıyoruz?

 Öğrenmenin kesinlikle yaşı yoktur. İnsanlar yaşadıkları sürece her geçen gün bir şeyler öğrenirler, ancak bizler bunun pek farkına varmayız. Tabii bunu en doğru olanı ise hayat kalitemizi yükseltecek bilgileri edinmeye çalışmak olacaktır. Yabancı dil eğitimi yetişkin dönemlerde zor bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu nedenle erken yaşta dil eğitiminin önemini tekrar vurgulamak istiyorum. Ne kadar erken yaşta başlanırsa, gelişimi ve ilerlemesi o kadar kolay ve hızlı olacaktır.

Amazing Animals   Adana Divan Otel