Big Baboli Şarküteri’de Çizgi Roman Vakti...

Bağımsız sanat dükkanı Big Baboli Şarküteri, çizgi roman dünyasının ustalarından ressam ve sanatçı Emre Orhun’u İstanbul’da ağırlıyor.

Geçtiğimiz yıl Zezeah, Moklich ve Berk Kula tarafından kurulan bağımsız sanat dükkanı Big Baboli Şarküteri, çizgi roman dünyasının ustalarından ressam ve sanatçı Emre Orhun’u İstanbul’da ağırlıyor.

Yazar Hakan Günday’ın kitap kapaklarına yaptığı sıradışı resimlerle de tanıdığımız, dünyada çok az sanatçının sürdürdüğü scratchboard (kazıma) tekniği ile yaptığı çizimleri, ekspresyonizm ve sürrealizm arasında gidip gelen kurgusu ve karakterleriyle, çizgi roman dünyasının önde gelen isimlerinden birine dönüşen ressam ve sanatçı Emre Orhun’un Türkiye’deki ikinci kişisel sergisi “Kana Diz Kana”, yarın (7 Şubat Cuma) akşam Big Baboli Şarküteri’de açılıyor.

Kitap ve sergi bir arada...

Sanatçının siyah mürekkep kaplı beyaz zemini kazıyıp ışığı ve gölgeyi detaylandırarak yarattığı ve her karesi bir günde ancak tamamlanan çizgi roman sayfalarından oluşan 150’ye yakın resmi Türkiye’de ilk kez sergilenecek. “Kana Diz Kana” adlı sergi, Emre Orhun’un 2015 tarihli Fransızca romanı “Medley”deki çizimlerden yola çıkarak, Hakan Günday’ın diyaloglarıyla Türkçede yeniden yaratılan aynı adlı adlı grafik romanın yayımlanışına da eşlik edecek. Bu hafta Flaneur Comics etiketiyle çıkan ve sanatçının Hakan Günday ile birlikte, çizilmeye başlandığı 2008 yılından beri tasarladıkları ve bir doğaçlama deneyimine dayanan deneylerinin benzersiz bir sonucu olan “Kana Diz Kana”, yaralı bir adamın, yarasını satın almaya hevesli bir palyaçoyla karşılaşmasıyla başlayan olayları anlatıyor.

7 Şubat Cuma günü Big Baboli Şarküteri’de gerçekleşecek açılışa katılacak olan Emre Orhun ve Hakan Günday, “Kana Diz Kana”nın yaratım sürecini konuşacaklar ve kitaplarını imzalayacaklar. Sanatçının bağımsız serigrafi işlerinin de yer alacağı sergi, 19 Mart’a dek Big Baboli Şarküteri’de görülebilecek.

Big Baboli Şarküteri’de Çizgi Roman Vakti   Emre Orhun   Big Baboli   Big Baboli Şarküteri