“5. CRR Caz Şubatı” Anouar Brahem konseriyle sona erdi

Bu yıl beşincisi düzenlenen “CRR Caz Şubatı” Anouar Brahem Quartet konseriyle sona erdi. 16-23 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen festival, birbirinden değerli caz müzisyenlerini İstanbullu müzikseverlerle buluşturdu.

Şubat ayında birbirinden değerli caz müzisyenlerini bir araya getiren “CRR Caz Şubatı” Anouar Brahem konseriyle sona erdi. İstanbul’un en önemli konser salonlarından Cemal Reşit Rey, altı ayrı konser programıyla beş farklı ülkeden değerli caz müzisyenlerini İstanbullu müzikseverlerle buluşturdu.

Arap ve İslam dünyasının müzikal mirasını ortaya çıkaran büyük bir usta ve ud sihirbazı olarak anılan Anouar Brahem konserine ilgi yoğundu. Quartet olarak sahne alan Brahem’e 2009 yılında yayınlanan “Astounding Eyes of Rita” (Rita’nın Nefes Kesen Gözleri) albümünde yer alan müzisyenler Klaus Gesing bas klarnetiyle, Björn Meyer bas gitarıyla ve Khaled Yassine darbuka ve bendiriyle sahnede eşlik etti.

Yaklaşık bir buçuk saat sahnede kalan sanatçı, seslendirdiği dokuz şarkının ardından yoğun istek üzerine bis için geri dönerek bir şarkı daha seslendirdi. Seyircilerin de alkışla tempo tutarak eşlik ettiği Brahem, konserin ardından sevenleri için albümlerini imzaladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Cemal Reşit Rey Konser Salonu “5. CRR Caz Şubatı” kapsamında Azerbaycan, Tunus, Lübnan, Filistin ve Makedonya olmak üzere beş farklı ülkeden caz müziğin usta sanatçılarını İstanbul’da ağırladı.

Farklı ülke ve kültürlerden caz müziği sanatçılarını solo ve düetlerle bir araya getiren “5. CRR Caz Şubatı”nda Aziza Mustafa Zadeh, Tarek Yamani, Marcel Khalife, Ismail Lumanovski, Rabih Abou Khalil, Trio Joubran ve Anouar Brahem’in yanı sıra çok sayıda müzisyen sahne aldı. Orta Doğu’nun yetiştirdiği değerli caz müzisyenleri CRR Konser Salonu’nda bir araya geldi.

caz   şubat   crr